Kart Numarası Nedir

Kart Numarası Nedir

Kart numarası bilgisi, en kısa tanımı ile kişinin bankacılık işlemleri için gerekli olan kimlik numarasıdır. Tüm kredi kartlarında ve banka kartlarında birer kart numarası bulunmaktadır. Sanal kartlarda da kart numarası olmadan işlem yapılamadığı için bu bilginin oluşturulması gerekmektedir. Kendi içinde şifrelenmiş bilgiler olarak oluşturulan kart numarası, bir kredi veya banka kartının hangi şahsa ait olduğunu, hangi bankanın ürünü olduğunu ve hangi ülkede kullanıldığını göstermektedir. Bu nedenle bankacılık ve ödeme işlemlerinde kart numarasının önemi bir hayli fazladır.

Kart Numarası Nasıl Öğrenilir?

Banka ve kredi kart numarası öğrenme işlemi için banka müşterilerinin yapabileceği işlemler oldukça basittir. En çok kullanılan yöntemlerin başında kart numarası sorgusu gelmektedir. Bankadan aldığınız kartın numarasını öğrenmenin en pratik yolu, kart üzerinde yer alan sayılara bakmaktadır. Banka veya kredi kartınıza fiziksel olarak sahipseniz yani bu kart elinizin altında duruyorsa, kartınızın ön yüzünde bulunan 16 haneli sayılar sizin kart numarası bilgilerinizi oluşturmaktadır.
Banka veya kredi kartı fark etmeksizin bu numaraları kontrol ederek kart numarası bilgilerine en kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Eğer kartınız kayıpsa ve fiziksel olarak yanınızda değilse, müşterisi olduğunuz bankanın müşteri ilişkileri ekibiyle irtibata geçerek aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun için bazı kimlik doğrulama bilgilerine ve sorularına doğru yanıt vermeniz gerekmektedir. Aksi halde güvenlik sebebiyle bu tür işlemi tamamlayamazsınız.

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?

Kredi kartı numarası, sahip olduğunuz fiziksel kartın ön yüzünde yazmaktadır. Kartın ön yüzünde bulunan 4’erli şekilde sıralanmış toplam 16 haneli sayı, sizin bankanızdaki hesabınıza ait çıkarmış olduğunuz kredi kartınızın numarasını işaret etmektedir. Tüm bankaların kredi kartlarının ön yüzlerinde marka fark etmeksizin 16 haneli kredi kart numarası yer almaktadır.

Banka Kartı Numarası Sorgulama

Banka kart numarası sorgulama işlemi için sahip olduğunuz kartın üzerindeki sayılara bakabilir veya internet bankacılığı hizmetinden faydalanabilirsiniz. Herhangi bir banka şubesine gitmeden kart numarası sorgulama yapabilmek için şifre bilgilerinizle internet bankacılığı ya da mobil bankacılık hizmetlerine başvurabilirsiniz. Bu sayede kart numarası bilgilerini pratik şekilde öğrenebilirsiniz.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*